FEATURED ARTIST: DEATH
FEATURED ARTIST: DEATH
FEATURED ARTIST: ELECTRIC SIX
FEATURED ARTIST: ELECTRIC SIX
FEATURED ARTIST: MOTION CITY SOUNDTRACK
FEATURED ARTIST: MOTION CITY SOUNDTRACK
FEATURED ARTIST: DETROIT COBRAS
FEATURED ARTIST: DETROIT COBRAS
FEATURED ARTIST: LOCAL H
FEATURED ARTIST: LOCAL H

lineup

DEATH  •  ELECTRIC SIX • MOTION CITY SOUNDTRACK
DETROIT COBRAS  •  LOCAL H

3FT  •  500 CLUB  •  THE A-GANG  •  AFTER DARK AMUSEMENT PARK  •  AFTER THE TIDE • ALEXIS  •  ALL THE WILD CHILDREN  •  ALMOST FREE  •  AMERICAN MARS  •  AMY GORE & HER VALENTINES  •  ANGRY HORNETS  •  THE ANONYMOUS  •  THE ARMED  •  AT WILLOUGHBY  •  AUDIOLOGICAL  •  AUDRA KUBAT  •  AUTUMN WOLF  •  AWESOME JARVIS & THE WHALES  •  AXE RIPPER  •  BARBEQUE  •  BEAST IN THE FIELD  •  BEEKEEPERS  •  THE BEGGARS  •  BILL BONDSMEN  •  BILL GROGAN’S GOAT  •  BISON MACHINE  •  BLACKER MAGICK  •  BLAIRE ALISE & THE BOMBSHELLS  •  BLAKDOG  •  THE BLUEFLOWERS  •  BLUE SNAGGLETOOTH  •  THE BLUE SQUARES  •  THE BOMB POPS  •  THE BRISCOE COUNTY VULTURES  •  BROADZILLA  •  THE BRUISED REED  •  CALCASKA  •  CAPTAIN IVORY  •  CARJACK.  •  CASUAL SWEETHEART  •  CETAN CLAWSON  •  CHARACTERISTICS  •  CHEERLEADER  •  THE CHEETAHS  •  CHOKING SUSAN  •  CHRIS DEGNORE AND THE BLACK DROPS  •  CITIZEN SMILE  •  THE COLD WAVE  •  COME OUT FIGHTING  •  #COOWNAZ  •  CORKTOWN POPES  •  COTTON MUSEUM  •  DECAMP SISTERS  •  DEL BRUTTO  •  DESOLATION ANGELS  •  DESTROY THIS PLACE  •  DETROIT THE ALBUM SHOWCASE  •  DISINFORMANTS  •  DIZZY DEAREST  •   DUENDE!   •   DUTCH PINK  •  EASY ACTION  •  EDSEL VERY  •  EL DEE  •  ELEANORA  •  ELECTRIC GRAFFITI  •  ELECTRIC LION SOUND EXPERIMENT  •  EMILY ROSE  •  THE ERERS  •  ERNO THE INFERNO  •  ESCAPING PAVEMENT  •  THE FARLEYS  •  FAWN  •  FLASHCLASH  •  FLINT EASTWOOD  •  FRUSTRATIONS  •  GEORGE MORRIS & THE GYPSY CHORUS  •  GO TIGER, GO!  •  GOLDEN TORSO  •  THE GRATEFUL DADS  •  GRETA VAN FLEET  •  THE HANDGRENADES  •  HANGDOWNS  •  THE HARD LESSONS  •  HAUNTED HOUSE  •  HAWK & SON  •  THE HENTCHMEN  •  HIGH NOON GENTS  •  HONKY TONK SATURDAY NIGHT  •  HORSE CAVE TRIO  •  HOWLING DIABLOS  •  HUMONS  •  IAN LINK  •  ILL ITCHES  •  INFLATABLE BEST FRIEND  •  INSITE THE RIOT  •  ISOSCELES MOUNTAIN  •  J. WALKER & THE CROSSGUARDS  •  JACK AND THE BEAR  •  JAMAICAN QUEENS  •  JAMES LINCK  •  JAVELINS  •  JAWS THAT BITE  •  JEECY AND THE JUNGLE  •  JENNIFER WESTWOOD  •  JEREMY PORTER & THE TUCOS  •  JESSE SHEPHERD-BATES  •  JESSICA WILDMAN  •  THE JET RODRIGUEZ  •  JOHNNY HEADBAND  •  JOHNNY ILL BAND  •  JUNK FOOD JUNKIES  •  KALEIDO  •  KICKSTAND BAND  •  KING EDDIE  •  THE LANDMARKS  •  LAPEACE  •  LE VOYAGE  •  LEAF ERIKSON  •  LEE MARVIN COMPUTER ARM  •  LEOPOLD AND HIS FICTION  •  LIGHTNING BUGS  •  LIGHTS & CAVES  •  LISA STOCKING  •  LISBOA  •  LITTLE ANIMAL  •  LIZERRD  •  LORD SCRUMMAGE  •  LOST BOYS  •  MARVELS  •  MARX MARSTON  •  MEGA WEEDGE  •  MEXICAN KNIVES  •  MISTER SUIT  •  MOD ORANGE  •  MOON LAKE  •  MOON MAFIA  •  MOON WALKS  •  THE MOST DANGEROUS ANIMAL  •  THE MUD SUNS  •  MY PAL VAL  •  NARCO DEBUT  •  NATHAN ROBERTS & THE NEW BIRDS  •  NICE HOOVES  •  NICK PIUNTI  •  NIGEL & THE DROPOUT  •  NINE YEARS AWAY  •  NIQUE LOVERHODES  •  NORTRONIKS  •  THE OCTOPUS  •  ODD HOURS  •   OSCILLATING FAN CLUB  •  PANN REZMOR  •  THE PAPER SOUND  •  PASSALACQUA  •  PASTEL ARSENAL  •  PALACES  •  PEWTER CUB  •  PHANTOM CATS  •  THE PHILTER  •   PLATINUM SELECTION  •  PONYSHOW  •  PORCHSLEEPER  •  PRGRM  •  PRIME MINISTERS  •  RED STONE SOULS  •  REMNOSE  •  RENCEN COOLBEANZ  •  RENO  •  REVEREND  •  THE RICKY RAT PACK  •  RO SPIT  •  ROGUE SATELLITES  •  RONNY TIBBS & THE 305′S  •  THE ROSE CULT  •  THE ROYAL BLACKBIRDS  •  THE RUINERS  •  RYAN DILLAHA AND THE MIRACLE MEN  •  SIAMESE  •  SICK  •  SICK SMILE  •  SILENT LIONS  •  SIX AND THE SEVENS  •  SLEEPLESS INN  •  SNAKEWING  •  SNESEI  •  THE SOUND LOGIC  •  THE SPLIT  •  SPOOKY BASEMENTS  •  SROS LORDS  •  ST. THOMAS BOY’S ACADEMY  •  STATUTES OF LIBERTY  •  THE STRANGERS  •  S.U.B.  •  THE SUNBURNS  •  TEAM CABIN  •  THE TENS  •  THE THORNBILLS  •  TIMOTHY MONGER STATE PARK  •  TOUCH OF NORTH AMERICA  •  TOUCH THE CLOUDS  •  TRAITS  •  TRANCERS  •  TRUMAN  •  TUNDE OLANIRAN  •  TYVEK  •  UNLIMITED HEAD  •  VONNEGUTS  •  VOYAG3R  •  VSTRS  •  WALKING BEAT  •  WARHORSES  •  WHISKEY CHARMERS  •  WHITE SHAG  •  THE WITCHES  •  WOVEN TANGLES  •  YUM  •  ZANDER MICHIGAN  •  ZOMBIE JESUS AND THE CHOCOLATE SUNSHINE BAND

schedule

LAUNCH PARTY

THE MAGIC STICK presented by SVEDKA
12:15 AM   DJ GODFATHER
11:30 PM LOCAL H
10:30 PM   DUTCH PINK
09:30 PM   RO SPIT
08:30 PM   RYAN DILLAHA AND THE MIRACLE MEN
MAGIC STICK LOUNGE
11:00 PM PONYSHOW
10:00 PM   GEORGE MORRIS & THE GYPSY CHORUS
09:00 PM   RONNY TIBBS & THE 305S
08:00 PM   OSCILLATING FAN CLUB
GARDEN BOWL
12:15 AM   SNAKEWING
11:15 PM  SIZE QUEEN
10:15 PM   TALKING DOLLS
09:15 PM   ELECTRIC CORPSE
09:00 PM   ADELE DAZEEM

HAMTRAMCK

SMALLS
11:30 PM   DETROIT COBRAS
10:15 PM   BLAIRE ALISE & THE BOMBSHELLS
9:00 PM   ANGRY HORNETS
PAYCHECKS LOUNGE
11:30 PM   DOOP AND THE INSIDE OUTLAWS
10:15 PM   AMY GORE & HER VALENTINES
09:00PM   THE WHISKEY CHARMERS
NEW DODGE
11:30 PM   NICE HOOVES
10:15 PM   THE OCTOPUS
09:00 PM   WARHORSES
THE PAINTED LADY
11:30 PM   MY PAL VAL
10:15 PM   HIT SOCIETY
09:00 PM   MOON WALKS
GARDEN BOWL
11:30 PM   AFTER THE TIDE
10:15 PM   TOUCH THE CLOUDS
09:00 PM   SICK
KELLY’S BAR
11:30 PM   THE ERERS
10:15 PM   THE MUD SUNS
09:00 PM   RED STONE SOULS
WHISKEY IN THE JAR
11:30 PM   NARCO DEBUT
10:15 PM   TRUMAN
09:00 PM   THE BRONZE WAY
SEVEN BROTHERS
11:30 PM   CALCASKA
10:15 PM   CETAN CLAWSON
09:00 PM   NATHAN ROBERTS & THE NEW BIRDS
CAPO LOUNGE
11:30 PM   THE PAPER SOUND
10:15 PM   DOUBLE WEIRDO
09:00 PM   MARVELS
MARS BAR
11:30 PM   SICK SMILE
10:15 PM   THE ROSE CULT
09:00 PM   KING EDDIE

FERNDALE

THE LOVING TOUCH presented by FAYGO
11:30 PM   DETROIT THE ALBUM
10:15 PM   JOHNNY HEADBAND
09:00 PM   LORD SCRUMMAGE
WAB LOUNGE presented by RIP IT
11:30PM   SILENT LIONS
10:15 PM   NICK PIUNTI & R.A.D.
09:00 PM   THE GRATEFUL DADS
RUSTBELT MARKET
11:30 PM   THE RAGBIRDS
10:15 PM   IAN LINK
09:30 PM   DOLFISH
09:00 PM   THE DECAMP SISTERS
NEW WAY BAR
11:30 PM   LEOPOLD & HIS FICTION
10:15 PM   J. WALKER & THE CROSSGUARDS
09:00 PM   HIGH NOON GENTS
ELKS LODGE
11:30 PM   JAWS THAT BITE
10:15 PM   PASTEL ARSENAL
09:00 PM   NORTRONIKS
COMO’S
11:30 PM   FLASHCLASH
10:15 PM PANN REZMOR
09:00 PM   BELTERRA

DETROIT

UNION STREET
11:30 PM   HAWK & SON
10:15 PM   LISBOA
09:00 PM   TEAM CABIN
OLD MIAMI
11:30 PM PEWTER CUB
10:15 PM TRAITS
09:00 PM   LITTLE ANIMAL
JUMBO’S BAR
11:30 PM SROS LORDS
10:15 PM ST. THOMAS BOYS ACADEMY
09:00 PM   THE HANGDOWNS
TRAFFIC JAM & SNUG
11:30 PM   LE VOYAGE
10:15 PM   LIGHTS & CAVES
09:00 PM   ADULT FILM
NORTHERN LIGHTS LOUNGE
11:30 PM POOL
10:15 PM   CRAPPY FUTURE
09:00 PM   DIZZY DEAREST

HAMTRAMCK

SMALLS
12:45 AM   KALEIDO
11:30 PM   PASSALACQUA
10:15 PM   ELECTRIC GRAFFITI
09:00 PM   THE ANONYMOUS
PAYCHECKS LOUNGE
12:45 AM   THE HENTCHMEN
11:30 PM   THE ILL ITCHES
10:15 PM   AWESOME JARVIS & THE WHALES
09:00 PM   NIGEL & THE DROPOUT
NEW DODGE
12:45 AM   JAMAICAN QUEENS
11:30 PM   ILLY MACK
10:15 PM   MEXICAN KNIVES
09:00 PM   STATUTES OF LIBERTY
THE PAINTED LADY
12:45 AM   AXE RIPPER
11:30 PM   RAW DOGS
10:30 PM   COME OUT FIGHTING
09:45 PM   REVEREND
KELLY’S BAR
12:45 AM   AFTER DARK AMUSEMENT PARK
11:30 PM   AMATEUR ANTHROPOLOGIST
10:15 PM  THE PLATINUM SELECTION
09:00 PM   THE SUNBURNS
WHISKEY IN THE JAR
12:45 AM   JEREMY PORTER & THE TUCOS
11:30 PM   500 CLUB
10:15 PM   THE BRISCOE COUNTY VULTURES
09:00 PM   DESOLATION ANGELS
SEVEN BROTHERS
12:45 AM   INSITE THE RIOT
11:30 PM   LEAF ERIKSON
10:15 PM   AUDIOLOGICAL
09:00 PM   NIQUE LOVERRHODES
CAPO LOUNGE
12:45 AM   THE PRIME MINISTERS
11:30 PM   THE DIVES
10:15 PM   THE WALKING BEAT
09:00 PM   GO TIGER, GO!
MARS BAR
12:45 AM  REVERSE ORDER
11:30 PM   CHRIS DEGNORE & THE BLACK DROPS
10:15 PM   AT WILLOUGHBY
09:00 PM   JULIAN PAAIGE

FERNDALE

THE LOVING TOUCH presented by FAYGO
12:45 AM   WOLF EYES
11:30 PM   THE ARMED
10:15 PM   ISOSCELES MOUNTAIN
09:00 PM   COTTON MUSEUM
WAB LOUNGE presented by RIP IT
11:30 PM   THE THORNBILLS
10:30 PM   DUENDE!
09:30 PM   AMERICAN MARS
08:45 PM   THE BLUEFLOWERS
08:00 PM   CAPTAIN IVORY
RUSTBELT MARKET
12:45 AM   FLINT EASTWOOD
11:30 PM   TUNDE OLANIRAN
10:15 PM   THE HANDGRENADES
09:00 PM   YUM
NEW WAY BAR
12:45 AM   VOYAG3R
11:30 PM   ALMOST FREE
10:15 PM   CARJACK.
09:00 PM   JESSE SHEPHERD-BATES
ELKS LODGE
12:00 AM   MOTHER WHALE
11:00 PM   RENO
10:00 PM   PONY DRAGS
09:30 PM   ERNO THE INFERNO FT. LISA STOCKING
09:00 PM   MOON LAKE
COMO’S
01:00 AM   EDDIE LOGIX
12:30 AM   DOC WAFFLES
12:00 AM   MIC PHELPS
11:00 PM   DOC ILLINGSWORTH
10:00 PM   CLYDE MOOP
09:00 PM   CHRISTOPHER JARVIS
FERNDALE PUBLIC LIBRARY
11:30 PM   CORKTOWN POPES
10:15 PM   MOD ORANGE
09:00 PM   REMNOSE

DETROIT

MAGIC STICK
presented by SVEDKA
12:45 AM   EASY ACTION
11:15 PM   BEAST IN THE FIELD
10:00 PM   GOLDEN TORSO
09:00 PM   BLACKER MAGICK
MAGIC STICK LOUNGE
12:00 AM   ODD HOURS
10:30 PM   LIZERRD
09:30 PM   CASUAL SWEETHEART
08:30 PM   COSMIC LIGHT SHAPES
UNION STREET
12:45 AM   THE STATIC DIAL
11:30 PM   THE PHILTER
10:15 PM   THE SPLIT
09:00 PM   MOON MAFIA
GARDEN BOWL
12:45 AM   SIX AND THE SEVENS
11:30 PM   BISON MACHINE
10:15 PM   BUFFALO COVEN PARTY
09:00 PM   UNLIMITED HEAD
OLD MIAMI
12:00 AM   CRACKKILLZ DA GOD
11:00 PM   ALMIGHTY DREADNAUGHTZ
10:00 PM  COLD MEN YOUNG
09:00 PM   AZTEK THE BARFLY
IN BETWEEN SETS   DJ DANTE LASALLE
JUMBO’S BAR
12:45 AM THE RUINERS
11:30 PM   BLUE SNAGGLETOOTH
10:15 PM   THE MOST DANGEROUS ANIMAL
09:00 PM   THE FARLEYS
TRAFFIC JAM & SNUG
11:30 PM   AUDRA KUBAT
10:15 PM   SLEEPLESS INN
09:30 PM   MIKE GALBRAITH
09:00 PM   MICHELLE HELD
NORTHERN LIGHTS LOUNGE
12:45 AM   THE VONNEGUTS
11:30 PM   LOST BOYS
10:15 PM   BARBEQUE
09:00 PM   SPOOKY BASEMENTS

HAMTRAMCK

SMALLS
12:45 AM THE RICKY RAT PACK
11:30 PM BROADZILLA
10:15 PM   WHITE SHAG
09:00 PM BASTARDOUS
PAYCHECKS LOUNGE
01:00 AM TYVEK
12:00 AM TERRIBLE TWOS
11:00 PM FRUSTRATIONS
10:00 PM   JOHNNY ILL BAND
09:00 PM   BEEKEEPERS
NEW DODGE
12:45 AM   HOWLING DIABLOS
11:30 PM   THE ROYAL BLACKBIRDS
10:15 PM   HORSE CAVE TRIO
09:00 PM WOVEN TANGLES
THE PAINTED LADY
12:45 AM THE A-GANG
11:30 PM TOUCH OF NORTH AMERICA
10:15 PM NINE YEARS AWAY
09:00 PM THE TENS
KELLY’S BAR
12:45 AM   CITIZEN SMILE
11:30 PM   3FT
10:15 PM   CHARACTERISTICS
09:00 PM   THE LANDMARKS
WHISKEY IN THE JAR
12:45 AM   ROGUE SATELLITES
11:30 PM THE SOUND LOGIC
10:15 PM VSTRS
09:00 PM   THE BLUE SQUARES
SEVEN BROTHERS
12:45 AM   BILL GROGAN’S GOAT
11:30 PM   ESCAPING PAVEMENT
10:15 PM   EMILY ROSE
09:00 PM   THE BRUISED REED
CAPO LOUNGE
12:45 AM PORCHSLEEPER
11:30 PM   THE JET RODRIGUEZ
10:15 PM   ELEANORA
09:00 PM STRANGERS
MARS BAR
12:45 AM   ALL THE WILD CHILDREN
11:30 PM   DEL BRUTTO
10:15 PM   EDSEL VERY
09:00 PM YOUNG PUNK

FERNDALE

THE LOVING TOUCH presented by FAYGO
12:00 AM MOTION CITY SOUNDTRACK
11:00 PM   SIAMESE
10:00 PM   THE HARD LESSONS
09:00 PM   DESTROY THIS PLACE
WAB LOUNGE presented by RIP IT
11:30 PM   HAUNTED HOUSE
10:30 PM FAWN
09:30 PM   LIGHTNING BUGS
08:30 PM   OLD EMPIRE
RUSTBELT MARKET
12:00 AM   ELECTRIC SIX
11:00 PM   THE BEGGARS
10:00 PM   ALEXIS
09:00 PM MEGA WEEDGE
NEW WAY BAR
12:45 AM   HONKY TONK SATURDAY NIGHT
11:30 PM   JENNIFER WESTWOOD
10:15 PM   THE BRUNSWICK BRAWLERS
09:00 PM CROOKED LITTLE REASONS
FERNDALE PUBLIC LIBRARY
11:30 PM   ZOMBIE JESUS AND THE CHOCOLATE SUNSHINE BAND
10:15 PM   ZANDER MICHIGAN
09:00 PM   JESSICA WILDMAN

DETROIT

MAGIC STICK
presented by SVEDKA
12:00 AM   DEATH
10:30 PM   LEE MARVIN COMPUTER ARM
09:30 PM   INFLATABLE BEST FRIEND
08:30 PM   ELECTRIC LION SOUND WAVE EXPERIMENT
MAGIC STICK LOUNGE
11:15 PM THE WITCHES
10:00 PM   BLAKDOG
09:00 PM   THE CHEETAHS
GARDEN BOWL
12:00 AM MISTER SUIT
11:00 PM   PRGRM
10:00 PM   HUMONS
09:00 PM   SNESEI
UNION STREET
12:45 AM   JAMES LINCK
11:30 PM JEECY & THE JUNGLE
10:15 PM   MARX MARSTON
09:00 PM   TRANCERS
OLD MIAMI
12:45 AM THE HIGH STRUNG
11:30 PM   AUTUMN WOLF
10:15 PM PALACES
09:00 PM   JUNK FOOD JUNKIES
JUMBO’S BAR
12:45 AM CHOKING SUSAN
11:30 PM   THE BOMB POPS
10:15 PM   DISINFORMANTS
09:00 PM S.U.B.
TRAFFIC JAM & SNUG
12:45 AM   JAVELINS
11:30 PM   KICKSTAND BAND
10:15 PM   EL DEE
09:00 PM TIMOTHY MONGER STATE PARK
NORTHERN LIGHTS LOUNGE
01:20 AM   VERBAL VOMIT ENTERPRISE
12:20 AM RON.D
11:20 PM JP FROM THE HP
10:20 PM   LAPEACE
9:00 PM IN BETWEEN SETS DJ CRATE DEEZY

tickets

ALL ACCESS WRISTBANDS $25

Your Wristband Gets You Access to Every Single Showcase, Every Single City, Every Single Night!

Wristbands Available @ Every Venue via Credit/Debit Card
or Via Cash @ The Majestic, Smalls, New Dodge Lounge, The Loving Touch & WAB

BUY NOW

venues

CAPO LOUNGE • CELINA’S • COMO’S • ELKS LODGE • FERNDALE PUBLIC LIBRARY • GARDEN BOWL • JUMBO’S BAR  •  KELLY’S BAR • THE LOVING TOUCH • MAGIC STICK • MARS BAR • NEW DODGE • NEW WAY • NORTHERN LIGHTS • OLD MIAMI • PAINTED LADY • PAYCHECK’S LOUNGE  •  RUST BELT MARKET • 7 BROTHERS • SMALLS • TRAFFIC JAM & SNUG • UNION STREET • WHISKEY IN THE JAR • WAB – WOODWARD AVENUE BREWERS

uber-logo

Uber, the Official Blowout Transportation Sponsor, will offer one free ride for all Blowout attendees with a value of up to $30. Find the code on your Blowout wristband.

sponsors
shock

specs
svedka
uber
specs
svedka
uber